Yavuz FERHATOĞLU(AĞGÜL)
Ziraat Yüksek Mühendisi

1950 yılında Kars'da doğdum. İlk Orta ve Lise öğrenimimi Kars'da tamamladım. 1980 yılında Erzurum Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümünden mezun oldum. Memuriyet hayatıma 1977 yılında Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz Bölgesinde TÜBİTAK'a bağlı olarak Ceviz seleksiyon projesinde çalışmaya başladım. 1980 yılında Yalova Bahçe Kültüleri Merkez Araştırma Enstitüsü ne tayin oldum. 1983 - 1990 yılına kadar sert kabuklu meyveler koordinatörlüğünü (Ceviz. Badem, Kestane, Pecan Cevizi) yürüttüm.

              1989 yılında Macaristan/Budapeşte, 1991 yılında İspanya/Taragona da 1996 yılında Portkiz/Alcobaça de Uluslar arası Sert kabuklu meyveler sempozyumlarına katıldım. 1998 yılında Fransa Virüs den ari bitki yetiştirme teknikleri konusunda eğitime katıldım. Türkiyede Ceviz Yetiştirme teknikleri ve aşı konusunda bir çok seminer ve eğitim verdim.

              Ceviz yetiştiriciliği konusunda üç adet Broşürüm var Ceviz ıslahı ve aşı konusunda sonuçlanmış dört adet proje yürüttüm, 2005 yılı nisan ayında emekli oldum halen aynı konular üzerinde çalışmalarımı özel olarak yürütmekteyim.